06. 12. 2019
   
Písmo

Archív aktualít

Stavanie mája – predvečer 1. mája

         2015-majsTradične sa v predvečer 1. mája – Sviatku práce, stretávame tu pred obecným úradom, pod našim „Májom“, aby sme vzdali hold ľudskej práci.
       K tomuto sviatku neodmysliteľne patrí stavanie májov, ktoré sú známe už z antiky. Staroveké národy dávali pred prvým májom na domy a hospodárske budovy zelené stromčeky na ochranu pred zlými duchmi a  chorobami. Májová zeleň ako magický prostriedok vyjadrovala želanie poľnohospodárov, aby ich úroda mala silu a dobrý rast.
       Prvý máj je medzinárodným sviatkom pracujúcich. Uznesenie o oslavách prijal ustanovujúci kongres II. internacionály roku 1889 v Paríži  na pamiatku všeobecného štrajku  a masových demonštrácií chicagských robotníkov, ktoré sa konali roku 1886 za osemhodinový pracovný čas. V roku 1886 sa všade v USA, od New Yorku až po San Francisco, zdvihla vlna demonštrácií. Centrom boja bolo Chicago, do ulíc ktorého vyšlo 1. mája 40 000 štrajkujúcich. Štrajky pokračovali ešte dva dni, ale 3. mája využila polícia stretnutie štrajkujúcich so štrajkokazmi a začala paľbu do robotníkov, pričom šesť osôb bolo zabitých a päťdesiat ťažko ranených. Po krvavých udalostiach v Chicagu rozpútali úrady v celých Spojených štátoch amerických štvanice proti robotníckemu hnutiu a masovo zatýkali. Po vzniku ČSR bol od roku 1919 „Prvý máj“ vyhlásený za Štátny sviatok. Prvomájové oslavy sa niesli v duchu boja proti nezamestnanosti a zhoršovaniu postavenia pracujúcich. V rokoch 1933 – 1938 vyjadrovali protest proti fašizmu a vojne.
        A ako vnímame tento sviatok dnes?

pdf_button kompletné znenie textu vo formáte pdf

Stavanie mája 30.4.2015

foto_pic
video_small
EU
pavlovcan
pavlovcan
Snímkaprojekt


zber

 OPKZP

zive-slovensko-logo 

Náhodný obrázok

Správy z východu